Najlepsze śpiwóry puchowe

 

Jaki śpiwór puchowy kupić?

 

Przed wyjazdem pod namiot musisz zakupić śpiwór, ale nie może być to pierwszy lepszy produkt, jaki znajdziesz w sklepie sportowym. Inny rodzaj śpiwora zalecany jest, gdy planujesz nocleg zimą, wiosną, czy jesienią. Inna temperatura panuje w górach, nad jeziorem, w namiocie lub domku.

Obecnie stosuje się dwa typy materiałów wypełniających – puchowe i syntetyczne. Pierwszy rodzaj to naturalny puch kaczy lub gęsi. Zapewnia on świetną izolację i jest stosunkowo lekki. Jak zauważają doświadczeni biwakowicze, żadna inna ocieplina syntetyczna nie jest w stanie zapewnić takiego samego komfortu cieplnego, co puch i nie jest tak lekka. Dlatego też śpiwory tego typu są najczęściej używane w czasie wycieczek wysokogórskich. Należy także zauważyć, że śpiwory puchowe są bardziej trwałe.  

Przy wyborze takie śpiwora ważny jest też współczynnik CUI, czyli ilość cali sześciennych, jaką zajmie jedna uncja puchu. Im wyższa jest wartość CUI, tym ma lepsze właściwości izolacyjne. Puch o wartości powyżej 600 CUI jest uznawany za bardzo dobry, natomiast w sprzęcie do zadań ekspedycyjnych używany jest nawet puch o wartości 850 CUI. Musisz też wiedzieć, że zwykle używa się puchu z dodatkiem pierza. Im mniej jest tego drugiego, tym cieplejszy jest śpiwór.

Jeśli chodzi o materiał zewnętrzny, zwykle jest to syntetyk. Przede wszystkim ze względu na to, że jest łatwy w utrzymaniu czystości. Ponieważ puch jest podatny na wilgoć, materiał zewnętrzny musi być solidny, aby chronił wnętrze śpiwora przed wodą.

Dobrze jeśli śpiwór ma dodatkowe kieszonki na różne rzeczy, a w zestawie znajduje się worek kompresyjny. Dzięki temu zaoszczędzisz miejsce w torbie. Kolejna kwestia to opinie o śpiworach puchowych. Nikt nie przekaże nam większej ilości informacji o danym produkcie niż osoba, która go używała. Dlatego warto sprawdzać, czy dany produkt w rzeczywistości jest warty uwagi.

Mając na uwadze wszystkie powyższe kwestie przygotowaliśmy zestawienie, które zawiera trzy śpiwory puchowe w dobrych cenach. Te propozycje od znanych firm z całą pewnością sprawdzą się podczas zimowej wyprawy.

 

 

Yeti Baza

       

Nasza pierwsza propozycja to Yeti Baza. Jest to model, w którym zastosowano taśmy dystansowe. Dzięki nim ciepłe powietrze nie wydostaje się przez szwy, a więc mamy zapewnioną lepszą termikę, przy jednoczesnym zachowaniu niskiej wagi produktu. Jest to model poszerzony, a więc użytkownik ma zapewniony komfort i w czasie snu może zmienić pozycję.  

Dostępny jest w dwóch długościach 185 cm i 190 cm. Ten najlepszy śpiwór puchowy posiada ocieplony kaptur, który ochroni głowę w czasie snu i jest wystarczająco duży, aby zmieściła się w nim poduszka. Został wykonany z bardzo lekkiego i oddychającego materiału. Świetnym rozwiązaniem zastosowanym w tym modelu jest technologia SAFE – dzięki wykorzystaniu antybakteryjnej srebrnej nici produkt zapewni ci świeżość nawet w czasie bardzo długich wyjazdów. Zakres temperatur to: komfort 5 st. C, ekstremalna -13 st. C.

Wygodnym rozwiązaniem jest też długi suwak z możliwością otwierania od dołu, aby zapewnić dodatkową wentylację. W zestawie znajdziemy worek kompresyjny. CUI śpiwora wynosi 700. Konsumenci wysoko ocenili jego solidność, lekkość, a także szeroki zakres temperatur, w jakich może być używany.

 

 

Deuter Trek Lite 300 37320

 

Deuter Trek Lite 300 37320 to nasza trzecia propozycja. Puch, którym wypełniono ten model ma świetne właściwości termoizolacyjne. Poza tym, jak inne śpiwory z takim wypełnieniem, produkt ten jest lekki i można go łatwo skompresować. Model Trek, przeznaczony jest do biwakowania w różnych warunkach – jest to tzw. śpiwór 3-sezonowy.

Może być stosowany w czasie zwykłych wypadów nad morze, jezioro, a także w czasie dłuższych wypraw w góry. Produkt ten ma ściągany i ocieplany kaptur oraz ocieplany kołnierz. Takie rozwiązanie zapewnia zminimalizowanie ubytku ciepła. Poza tym wzdłuż suwaka znajduje się listwa termiczna oraz listwa dystansowa zabezpieczająca suwak przed zacięciem. Produkt ten można łączyć z takimi samymi modelami z prawej lub lewej strony w celu stworzenia śpiwora podwójnego.

Maksymalny wzrost użytkownika wynosi ok. 185 cm. Natomiast CUI wynosi 600. Temperatura komfortowa to +3 st. C, graniczna -2 st. C, a ekstremalna -18 st. C . Waga całkowita śpiwora to 900 g. Jego wymiary po rozłożeniu to 205 cm x 75 cm x 48 cm, a po spakowaniu: 31 cm x 15 cm. Konsumenci potwierdzają, że to wysokiej jakości produkt, który został wykonany z należytą starannością.

 

 

Pajak Sport Radical

 

Na trzecim miejscu tego zestawienia znajduje się dobry i tani śpiwór puchowy Pajak Sport Radical. Jest to najlżejszy model w naszym zestawieniu i jedna z najlżejszych propozycji XL dostępna na polskim rynku. Jego waga to zaledwie 570 g, natomiast objętość po spakowaniu wynosi 1,4 l, co daje około 12 cm wysokości i 12 cm średnicy.

Stanowi więc niezastąpioną propozycję w czasie podroży, zwłaszcza samolotem, gdzie każdy nadprogramowy kilogram ma znaczenie. Jest wyposażony w hybrydową warstwę docieplającą. Łatwa regulacja kaptura i kołnierza zapewni Ci komfort. Śpiwór ma kieszeń wewnętrzną na telefon, czy dokumenty. Zakres temperatur to: komfort 15 st. C, graniczna 12 st. C, ekstremalna -1 st. C. Mamy tutaj wytrzymały, dobrze oddychający materiał Airstatic zewnętrzny, który jest jednocześnie puchoszczelny.

Wypełnienie z najwyższej jakości puchu ma sprężystość wynoszącą 750 CUI. W zestawie znajdują się pętle do podwieszenia śpiwora oraz specjalny worek do jego przechowywania. Produkt ceniony jest przez konsumentów za świetny stosunek jakości do ceny. wysoko oceniono też jego poręczność i niewielką wagę.

 

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...