Najlepsze śpiwóry zimowe

 

Jaki śpiwór zimowy kupić?

 

Niemal w każdym domu znajdzie się przynajmniej 1 śpiwór. Kupujemy śpiwory przed wyjazdem na wycieczkę, albo używamy ich w domu, a gdy zajdzie potrzeba wyjazdu, wyjmujemy z poszwy i pakujemy do plecaka. Jednak, aby wybrać śpiwór w sklepie niezbędna jest podstawowa wiedza o nich. W tym mini przewodniku postaramy się wskazać rodzaje śpiworów, na co zawracać uwagę podczas zakupu, a także przedstawimy 3 modele śpiworów zimowych, na których nasz przewodnik tym razem się skupi.

Rodzaje śpiworów

Zasadniczo śpiwory można podzielić na letnie, zwane również „schroniskowymi”. Ten rodzaj śpiworów jest przystosowany do użytku w warunkach dodatniej temperatury otoczenia. Drugi rodzaj to śpiwory trzysezonowe, które spełniają swoje zadanie do temperatury otoczenia -5 stopni Celsjusza.  I ostatnie, będące w sferze naszych zainteresowań, śpiwory zimowe. Najlepsze z nich dają komfort użytkownikowi nawet w temperaturze otoczenia -20 kilku stopni Celsjusza.

 

Rodzaje śpiworów zimowych

Ten rodzaj śpiworów możemy podzielić na syntetyczne i puchowe. Obecnie wszystkie śpiwory zimowe mają kształt mumii. Jest to kształt zbliżony do kształtu ludzkiego ciała, dzięki czemu charakteryzuje się dużo lepszym komfortem termicznym. Jest w nim po prostu cieplej niż w tradycyjnej kopercie. Najlepszy śpiwór zimowy ma nie tylko kształt mumii, ale też jest wyposażony w kaptur, który użytkownik ściąga sznureczkiem zostawiając na zewnątrz tylko twarz. Posiada również kołnierz docieplający, a także listwy termiczne wzdłuż zamków.

Śpiwór puchowy, który można nazwać zimowym powinien zawierać od 700 do 1000 g puchu. Cały taki śpiwór waży około 1,5 kg i kosztuje od 700 do 1000 złotych. Puch jest obecnie materiałem, który posiada najlepsze parametry izolacyjności. Do produkcji śpiworów jest używany puch gęsi i kaczy. A polski puch jest uważany za szczególnie dobry, bowiem gęsi i kaczki żyjące w klimacie zimnym i umiarkowanym posiadają najlepszy puch. Ponadto puch gęsi uważany jest za nieco lepszy od kaczego.

Śpiwory syntetyczne są nieco tańsze, ale też, aby zapewnić odpowiednią izolację termiczną, muszą być grubsze od puchowych. Wypełnienie w takich śpiworach to wielokanalikowe włókna poliestrowe pokryte warstwą silikonu. Największą rolę w izolacyjności odgrywa tu sprężystość włókien i odpowiednia ich powierzchnia zewnętrzna. Sprężystość wpływa na współczynnik nadymania, a zewnętrzna warstwa silikonowa absorbuje wilgoć i usuwa ją na zewnątrz. Śpiwory zimowe syntetyczne w dobrych cenach, zapewniające ochronę przed temperaturą – 15 stopni Celsjusza ważą około 2 kilogramów, i można je kupić za cenę 350 – 400 zł.

 

 

 

Fjord Nansen Stavangerhttp://www.ceneo.pl/7672796#tab=spec

 

Pierwszy z modeli zimowych śpiworów, jaki chcemy opisać to Fjord Nansen Stavanger. Wypełnienie śpiwora to sztuczna ocieplina Eko Loft Hollowfiber ze spiralnie skręconych silikonowych włókien poliestrowych. Wewnętrzny materiał jest wykonany z włókien przepuszczających parę wodną, dzięki czemu wewnątrz można uzyskać odpowiedni mikroklimat.

Ponadto materiał ten jest lekki i przyjemny w dotyku. Śpiwór posiada dodatkowe docieplenie dolnej części na stopy, profilowany, regulowany kaptur, chroniący głowę przed utrata ciepła. Ma on również dwubiegowy zamek, pozwalający na regulacje temperatury wewnątrz i zabezpieczony systemem Anty-Bite chroniącym materiał przed wchodzeniem w zamek. Zamek jest pokryty dodatkową listwą termiczną.

Na wysokości ramion znajduje się również kołnierz termiczny, a wewnątrz użytkownik znajdzie kieszonkę na drobiazgi rozmiaru 20 x 20 cm, wyposażoną w karteczkę na dane właściciela. W komplecie ze śpiworem klient otrzymuje worek kompresyjny z klamrą zatrzaskową. Waga tego modelu bez pokrowca wynosi 1816 gram, i model ten jest przeznaczony dla użytkownika o maksymalnym wzroście 178 cm, bowiem całkowita długość śpiwora to 198 cm.

W najszerszym miejscu szerokość wynosi 80 cm, a w najwęższym 30 cm. Producent podaje, że jest to śpiwór, który należy użytkować w zakresie temperatur od 15 stopni do -7 stopni Celsjusza, a temperatura minimalna to – 22 stopnie. Są to parametry obliczone dla mężczyzny, kobiety potrzebują więcej ciepła niż mężczyźni i trzeba sobie z tego zdawać sprawę przy kupowaniu śpiwora. Jest to model, który jest chętnie kupowany przez użytkowników, ponieważ ma wysokie parametry i stosunkowo niską cenę.

 

 

 

 

Allto Camp Classic TRSCLADG -http://www.ceneo.pl/17395124#tab=spec

 

Drugi z modeli to o Camp Classic TRSCLADG, jest to śpiwór kopertowy. Wewnętrzny materiał jest wykonany z delikatnej bawełny, a wypełnienie stanowi puszysty Polyester Hollow Fibre. Włókna poliestrowe wewnątrz mają przekrój rurkowy i są spiralnie poskręcane, dzięki temu tworzą dobrą warstwę izolacyjną dla śpiącej osoby. Wypełnienie to jest również antyalergiczne i niewchłaniające wilgoci, zapewniając turyście ciepło i komfort użytkowania.

Ponadto łatwo można go wyprać, a przy swoich właściwościach śpiwór schnie błyskawicznie. Zatem, jeśli przed Tobą szereg wycieczek, to po powrocie z jednej dasz radę śpiwór odświeżyć przed wyjazdem na drugą.  Materiał zewnętrzny natomiast jest wykonany z poliestru 190T.

Ten dobry i tani śpiwór zimowy jest przystosowany do warunków atmosferycznych od – 2 do +17 stopni Celsjusza. Waga śpiwora wynosi zaledwie 1 kg, więc nie będzie on ciążył nawet na pieszych wycieczkach. Natomiast wymiary wynoszą 190 cm na 75 cm.

Osoby, które już nabyły ten model przekazują nam informacje, że jest to bardzo dobry śpiwór na wypady pod namiot, jest wykonany z materiału miłego w dotyku, a dodatkowo po powrocie z wyprawy, w domu może służyć jako kołdra.

 

 

 

 

Deuter Trek Lite 300 37320http://www.ceneo.pl/13466394#tab=spec

 

Ostatni model Deuter Trek Lite 300 37320, to najdroższy model z opisywanych. Ale jest to śpiwór puchowy. Waga całkowita tego produktu wynosi 900 gram, z czego 300 gram to wypełnienie puchowe. Model ten jest polecany do zakresu temperatur od +3 do -18 stopni Celsjusza. Przy czym -18 stopni to temperatura ekstremalna. Zalecana temperatura minimalna wynosi -2 stopnie Celsjusza.

Materiał zewnętrzny tego modelu został wykonany z Pro – Lite RS, a wewnętrzny z Poly – Lite 50 Soft. Jest on przeznaczony dla użytkownika o maksymalnym wzroście do 185 cm, ponieważ długość tego śpiwora wynosi 205 cm, a szerokość w najszerszym miejscu 75 cm, i w najwęższym 48 cm.

Model ten posiada ocieplany kołnierz, ocieplany kaptur, a także listwę termiczną wzdłuż całego suwaka, oraz listę dystansową, zabezpieczającą suwak przed blokowaniem.  Suwak jest umieszczony po lewej stronie. Po spakowaniu tego modelu jego wymiary wynoszą 31 x 15 cm.

Opinie o śpiworach zimowych Deuter Trek Lite 300 37320 przekazywane przez klientów mówią, że jest to śpiwór dobrej jakości, bardzo ciepły i zarazem niewielki.

 

 

 

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...